Akıllı Polis Lambaları Türkiye'de »

Ekleme Tarihi: 18.11.2015 15:33:08

Akıllı Polis Lambaları Türkiye'de
Polis araçlarının tepe lambaları artık sadece ışık saçmayacak. Yeni geliştirilen bir sistemle polis arabalarının tepe lambaları artık akıllı. Emniyet teşkilatının ihtiyaçlarına göre teknolojik cihazlar üreten şirketin yönetim kurulu başkanı Akif Ekin yaptığı açıklamada, polis araçlarının tepe lambalarıyla ilgili geliştirmeye yönelik özellikleri içeren projeyi yaklaşık 6 yıl önce geliştirmeye başladıklarını söyledi.

Akıllı lambalar neler yapabilecek?
Polis araçlarının tepe lambalarının artık sadece ışık yaymadığını belirten Ekin, "Yerleştirdiğimiz yeni sistem, polis aracının etrafındaki araçların hızlarını ölçüp, plakaları hakkında bilgilerinin dökümünün alınmasını sağlıyor" dedi.

Arif Ekin, araçların hareket halindeyken dahi radar görevi yapmalarını sağlayan sistemin daha da geliştirilmesi için çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Öte yandan şu anda silah sesinin geldiği yönü bulan bir sistemi de bu cihaza entegre etmek için çalışan şirket, toplumsal olaylarda söz konusu cihazın yüz tanıma sistemi olarak da kullanılabildiğini söyledi. Ayrıca kayıt edilen bu bilgiler 60 günden fazla hafızada kalabiliyor.

Akıllı tepe lambası olan polis araçları, Güneydoğu Anadolu ve Ege bölgelerinde 4 şehirde kullanılıyor. Yakın bir zamanda Ankara ve İstanbul'da da kullanılmaya başlanacak olan bu sisteme, polislerin ihtiyaçları doğrultusunda yeni özellikler de eklenecek. Geliştirilen bu sistem emniyet teşkilatına büyük kolaylık sağlayacak.

Şirket, Birleşik Arap Emirlikleri'ne 250, Azerbaycan'a 400 cihaz satışı için anlaşma imzaladıklarını, Suudi Arabistan ve Katar'dan da sipariş aldıklarını bildirdi.

Kaynak:shiftdelete.net

http://shiftdelete.net/akilli-polis-lambalari-turkiyede-65855