Arabaların Yüzde 94’ü Fosil Yakıt Kullanacak »

Ekleme Tarihi: 30.12.2015 15:32:09

Arabaların Yüzde 94’ü Fosil Yakıt Kullanacak
Uzun mesafe elektrikli arabaların geliştirilmesi, hatta Chevy Bolt veya Tesla Model 3’ün piyasa gelecek olmasıyla birlikte, benzinli otomobil dönemine veda edilecek gibi düşünülebilir. Ancak petrol ihraç eden ülkeler teşkilatı OPEC, bu konuda tam tersini düşünüyor ve arabaların 2040 yılında, yüzde 94’ünün hala fosil yakıt ile çalışacağına inanıyor.

OPEC’e göre elektrikli otomobil tutmayacak
Rapora göre OPEC; elektrikli arabaların evrensel araba pazarında, 2040 yılına gelindiğinde sadece yüzde 1’ini oluşturacağını düşünüyor. Hibrit otomobiller ise motor elektriği kullanımının yanında, benzin de kullandığından pazarın yüzde 14’üne sahip olacak.

Aynı zamanda hidrojen ile çalışan arabaların, masrafları yüzünden ileride kullanımının bitmesi bekleniyor. Hibrit kullanımının artması ile birlikte otomobiller daha verimli olacak. Bununla beraber petrol kullanımı önümüzdeki 25 sene boyunca artmaya devam edecek.

Teknolojinin ilerlemesi, lityum hava pillerinin geliştirilmesi ve Elon Musk’ın otomobil planları ise OPEC’in raporlarının tam tersini söylüyor.

Kaynak:shiftdelete.net
http://shiftdelete.net/arabalarin-yuzde-94u-fosil-yakit-kullanacak-67182
Yazar Emirhan Üstünsoy